Spotkanie Centrum Komunikacji Klinicznej

• 06 marca 2014

Centrum Komunikacji Klinicznej wraz z Teaching Committee of European Association for Communication in Healthcare zorganizowały spotkanie, które poprowadził dr Jonathan Silverman (University of Cambridge; President of European Association for Communication in Healthcare), prof. Paul Kinnersley (Cardiff University; European Association for Communication in Healthcare) oraz dr Cadja Bachmann (University Medical Center Hamburg-Eppendorf; Vice-President of Teaching Committee of EACH). Odbyło się ono 14 i 15 marca 2014 w Bydgoszczy.

tEACH stworzył projekt rozwoju programów nauczania w zakresie komunikacji klinicznej pracowników opieki zdrowotnej, dla tych krajów w Europie, które obecnie mają te programy w formie szczątkowej. Udało nam się pozyskać pomoc tEACH dla Polski w tym zakresie. Dzięki temu będą z nami współpracowali czołowi specjaliści – nauczyciele umiejętności komunikowania się z różnych krajów. Będzie to współpraca na zasadzie pomagania nam, osobom zajmującym się nauczaniem komunikacji klinicznej w Polsce, w rozwijaniu programów nauczania i dostosowywaniu ich do własnych zasobów i potrzeb w naszym kraju.

Cele

Spotkanie ma na celu zapoznanie się ze sposobami pracy osób, które w Polsce zajmują się nauczaniem komunikacji w opiece zdrowotnej oraz ocenę ich potrzeb i oczekiwań w zakresie dalszego kształcenia się, aby to nauczanie było zgodne z najnowszą wiedzą oraz wypracowanymi standardami. Będzie to pierwsze spotkanie, z planowanego cyklu szkoleń.

Kolejne działania

Efektem spotkania będzie możliwie kompletna diagnoza potrzeb edukacyjnych nauczycieli komunikacji klinicznej w Polsce. Kolejnym etapem realizowanych przez tEACH oraz CKK działań, będzie zaprojektowanie warsztatów zgodnych z oczekiwaniami oraz potrzebami osób nauczających umiejętności komunikowania się w opiece zdrowotnej w Polsce. Następnym etapem będzie przeprowadzenie warsztatów przez specjalistów – członków tEACH, oraz ich ewaluacja. Ostatecznym celem podjętych działań jest wykształcenie trenerów komunikacji klinicznej, którzy będą rozwijali ideę nauczania umiejętności komunikacyjnych zgodnie ze światowymi standardami w całej Polsce.
Informacje: tEACHspotkanie@gmail.com.

Przewodniczący Rady Programowej CKK oraz Zespół tEACH Network Poland