Centrum Komunikacji Klinicznej

Spotkanie ze specjalistami z dziedziny komunikacji klinicznej w Bydgoszczy

Centrum Komunikacji Klinicznej wraz z Teaching Committee of European Association for Communication in Healthcare zorganizowały spotkanie, które poprowadzili dr Jonathan Silverman (University of Cambridge; President of European Association for Communication in Healthcare), prof. Paul Kinnersley (Cardiff University; European Association for Communication in Healthcare) oraz dr Cadja Bachmann (University Medical Center Hamburg-Eppendorf; Vice-President of Teaching Committee of EACH). Spotkanie miało miejsce 14 i 15 marca 2014 w Bydgoszczy.

tEACH stworzył projekt rozwoju programów nauczania w zakresie komunikacji klinicznej pracowników opieki zdrowotnej dla tych krajów w Europie, które obecnie mają te programy w formie szczątkowej. Udało nam się pozyskać pomoc tEACH dla Polski w tym zakresie. Dzięki temu będą z nami współpracowali czołowi specjaliści – nauczyciele umiejętności komunikowania się z różnych krajów. Współpraca będzie opierać się na udzielaniu pomocy w zakresie rozwijania programów nauczania komunikacji klinicznej w Polsce i dostosowywania tych standardów do potrzeb i zasobów w naszym kraju.

Cele

Spotkanie ma na celu wymianę metod pracy polskich i zagranicznych nauczycieli komunikacji klinicznej w opiece zdrowotnej oraz ocenę naszych potrzeb i oczekiwań w zakresie dalszego kształcenia się, aby pozyskać wiedzę zgodną z najnowszymi doniesieniami badań oraz wypracowanymi w praktyce standardami. Będzie to pierwsze spotkanie z zaplanowanego cyklu szkoleń.

Kolejne działania

Efektem spotkania będzie możliwie kompletna diagnoza potrzeb edukacyjnych nauczycieli komunikacji klinicznej w Polsce. Kolejnym etapem realizowanych przez tEACH oraz CKK działań będzie zaprojektowanie warsztatów zgodnych z oczekiwaniami oraz potrzebami osób nauczających umiejętności komunikowania się w opiece zdrowotnej w Polsce. Następnym etapem będzie przeprowadzenie warsztatów przez specjalistów – członków tEACH oraz ewaluacja tych szkoleń. Ostatecznym efektem podjętych działań ma być wykształcenie trenerów komunikacji klinicznej na polskim gruncie, którzy będą rozwijali ideę nauczania umiejętności komunikacyjnych zgodnie ze światowymi standardami na terenie całego kraju. 
Informacje: tEACHspotkanie@gmail.com.


Przewodniczący Rady Programowej CKK oraz Zespół tEACH Network Poland
prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek
K. Jankowska
M. Lewandowska
A. Ratajska