Małgorzata Krajnik

  • 16 listopada 2018

Dr hab. n. med. Małgorzata Krajnik, prof. UMK - kierownik Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy (CM UMK). Specjalista chorób wewnętrznych i medycyny paliatywnej w Zakładzie Medycyny Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Posiada certyfikat psychoonkologa i superwizora psychoonkologii.

Pracuje jako wykładowca studiów podyplomowych z psychoonkologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i we Wrocławiu oraz studiów podyplomowych bioetyki i prawa medycznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest współprzewodniczącą i współzałożycielem Polskiej Grupy Roboczej ds. Problemów Etycznych Końca Życia. Pełni funkcję pełnomocnika CM UMK w Centrum Komunikacji Klinicznej, ośrodku powstałym na bazie CM UMK i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pod auspicjami Teaching Committee of European Association for Communication in Healthcare. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie.

Pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego kwartalnika Medycyna Paliatywna w Praktyce. Główne obszary prowadzonych przez nią badań to ból w chorobie nowotworowej, duszność i kaszel, znaczenie układów opioidowych w sercu i układzie oddechowym człowieka, systemy monitorowania kaszlu, świąd w chorobie nowotworowej, pneumodozymetryczne systemy podawania opioidów, scenariusze umierania w chorobie nowotworowej, w POChP i w  niewydolności serca, zmęczenie w chorobie nowotworowej, opioidofobia, dylematy etyczne końca życia, komunikacja z chorym i rodziną oraz psychoonkologia.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Centrum Komunikacji Klinicznej

ul. J. K. Chodkiewicza 30, tel. 52 341 91 00